top of page

Projektowany budynek podzielony został na dwa skrzydła. Główne skrzydło mieści w sobie m.in. sale prac grupowych, księgozbiór oraz kawiarnię, z kolei drugie, mniejsze zawiera strefę sportową oraz część administracyjną. Skrzydła te zostały względem siebie rozsunięte wertykalnie, dzięki czemu budynek został dopasowany  do terenu a wewnętrzna komunikacja została usprawniona.

 

Tarasująca bryła budynku nawiązuje do tektonicznego otoczenia, raz wznoszącego się to z kolei opadającego oraz do stopni sąsiadujących schodów terenowych. Dzięki tarasującej formie stworzony został użytkowy zielony stropodach zlokalizowany nad częścią administracyjną a dostępny ze strefy biblioteki.


Projektowany budynek posiada dwa wejścia główne od ul. Bernardyńskiej, jedno wejście wprowadzające od strony Małych Schodów, pełniące również rolę dostaw zaopatrzenia dla kawiarni. Od tej samej strony zorganizowane zostały dwa wejścia techniczne. Pierwsze przeznaczone dla pracowników kawiarni z kolei drugie prowadzące do pomieszczenia na odpady. Również sala wielofunkcyjna zlokalizowana na poziomie -1 została wyposażona w oddzielne wejście do którego prowadzą schody zewnętrzne zagłębione w teren. Wejście to może pełnić rolę ewakuacyjną lub niezależnego od reszty budynku wejścia do Sali. Inne wyjścia znajdują się w sali zajęć ruchowych oraz w pokoju konferencyjnym.

 

 Przesunięcie mniejszego skrzydła centralnie względem głównej części pozwoliło na uzyskanie dwóch placów o różnych charakterze. Pierwszy od strony Małych Schodów pełni funkcję reprezentacyjną i publiczną. Jest dobrze doświetlony i wyposażony w obiekty małej architektury jak ławki, stojak rowerowy oraz kosze na śmieci. Znajduje się na nim również pojedyncze drzewo liściaste zapewniające cień. Obok od strony ul. Bernardyńskiej zlokalizowane zostały trzy miejsca postojowe w tym jedno przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, oddzielone niewielkim murkiem od placu. Drugi plac w formie dziedzińca zlokalizowany od zachodniej strony jest dostępny bezpośrednio z pokoju konferencyjnego. Jest on bardziej zacieniony i umożliwia odpoczynek podczas zebrań.  Założeniem projektowym jest stworzenie zielonej ściany z elementami wody. Innymi elementami zieleni są trzy kwitnące drzewa zasadzone zgodnie z kierunkiem Małych Schodów.

Wchodząc do budynku, bezpośrednio w holu znajduje się sala jadalna kawiarni, widoczna przez przeszkloną ścianę od ul. Bernardyńskiej oraz wydzielona przeciw pożarowo klatka schodowa wraz z windą towarowo-osobową. Na poziomie -1 zlokalizowana została cześć techniczna i magazynowa obiektu oraz przestronna sala wielofunkcyjna z foyer oraz pomieszczeniami obsługującymi jak szatnia, toalety oraz magazyn podręczny. Wychodząc na półpiętro (Poziom +0,5) Dostajemy się do drugiego skrzydła budynku. Swoje miejsce znalazła tutaj sala zajęć ruchowych z oddzielną windą przeznaczoną do transportu sprzętu sportowego zlokalizowanego w magazynie poniżej. Mieszczą się tutaj również szatnie, toalety oraz rejestracją, dzięki czemu sala zajęć ruchowych może być niezależna.

Poziomy +1 oraz +1,5 zostały przeznaczone pod część dydaktyczną i administracyjną. Wnętrze sal prac grupowych jak i wnętrza pokoi administracyjnych umożliwiają dostosowanie oświetlenia naturalnego do warunków pracy i pory dnia dzięki zastosowaniu w  elewacji ażurowych paneli stanowiących przesłony przed słońcem. Tuż obok sal prac grupowych znajduje się łatwo dostępny magazyn dydaktyczny.

Na ostatnim piętrze zaprojektowana została czytelnia wraz z otwartym księgozbiorem, wypożyczalnią oraz salą ze stanowiskami komputerowymi. Na tym piętrze znajduje się również wydzielona strefa ekspozycyjna. Sale zostały doświetlone tutaj przez świetliki w stropodachu w celu zapewnienia korzystnego oświetlenia dla czytelników.

Na każdym piętrze zlokalizowane zostały sanitariaty w tym przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. W części dydaktycznej oraz w zapleczu kawiarni zostały przewidziane pomieszczenia socjalne dla pracowników. Całość budynku łącznie z użytkowym zielonym stropodachem jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.


Elewacje budynku mają dynamiczny charakter. Perforowane przesłony przed słońcem zlokalizowane na poziomie pierwszego piętra tworzą niejako przejście miedzy pełną masywną bryłą a transparentnym lekkim parterem. Panele ułożone w różnych konfiguracjach dają inny wyraz bryły budynku oraz inny klimat wnętrza. Budynek na poziomie parteru jest nieco cofnięty względem ulicy tworząc nie tylko zadaszenie wnętrza ale niejako otwarcie bryły od ul. Franciszkańskiej.

Beata Kowalczyk   |   beata@tuta.io
                                       archpasja.wordpress.com

bottom of page