top of page

Projektowany budynek posiada funkcję Biblioteki miejskiej. Zlokalizowany jest na działce przyrynkowej. Na sąsiadujących działkach znajduje się już istniejąca zabudowa a wiec budynek stanowi wypełnienie ścisłej zabudowy głównej pierzei rynkowej. Obecna przyrynkowa zabudowa charakteryzuje się „uskokowością”, brakuje wspólnej linii zabudowy. Zdeterminowało to zlokalizowanie budynku na działce, który usiłuje połączyć dwie różne linie zabudowy. Przyjęte założenie urbanistyczne spaja istniejącą zabudowę, tworząc jednolitą pierzeję a jednocześnie wpisując się w kontekst. Główną rolę w założeniu urbanistycznym odegrał podział funkcji budynku, który doprowadził do rozdzielenia budynku na dwie zintegrowane części.
Od strony rynku zostało zlokalizowane główne wejście do budynku, z kolei od strony ogrodu, tuż przy krawędzi działki zostało zlokalizowane wejście techniczne. Drugie z wejść pełniące funkcje techniczną i ewakuacyjną w drugiej z brył, otwiera się na stronę północną.

Główną ideą architektoniczną była gradacja światła w budynku, uzyskana przez przecinanie budynku przeszklonymi pasami. Równie duża rolę odegrało dostosowanie budynku do istniejącej zabudowy, tak aby mogła z nią korespondować.
Gradacja światła znalazła swoje odzwierciedlenie w funkcjach pomieszczeń (Transparentny hol, częściowo oświetlona czytelnia, niedoświetlony księgozbiór). Całkowicie przeszklony wysoki hol stanowi łącznik przestrzeni rynku i przeciwległego parku. Tworząc panoramę zieleni i stając się swoistym zaproszeniem do odwiedzin. Dosunięty został do sąsiadującej pierzei i podcięty, tworząc zadaszenie głównego wejścia do budynku. W holu znajduje się miejsce dla punktu informacyjnego oraz strefę wypożyczalni, dzięki czemu usprawniony został dostęp do zbiorów. Tutaj również znajduje się główna komunikacja budynku o cechach reprezentacyjnych prowadząca do głównej części biblioteki zlokalizowanej na pierwszym piętrze. Bezpośrednio z poziomu rynku dostępna jest również księgarnia. Tuż obok zlokalizowana jest również szatnia. Nieco dalej zlokalizowana została strefa wypoczynku z barem kawowym zintegrowanym z czytelnią prasy. Strefa rekreacyjna zlokalizowana została przy sali wielofunkcyjnej. W pobliżu znajdują się także toalety oraz pomieszczenie na odpady z wejściem technicznym dostępnym od wschodniej strony
W sąsiadującej prostopadłościennej bryle, na parterze, została umieszczona czytelnia z księgozbiorem dla dzieci, dzięki czemu może być zapewniony przyjazny dzieciom klimat przy jednoczesnej niwelacji hałasu do innych stref. W bryle znajduje się również m.in. pokój przyjmowania i opracowywania zbiorów wraz z windą towarową, umożliwia to przyjmowanie zbiorów od strony wejścia techniczno-ewakuacyjnego skierowanego do północnej strony działki. Na pierwszym piętrze, jak wyżej już wspomniano, znajduję się strefa biblioteki zawierającą rejestrację, katalogi, multimedialne stanowiska komputerowe, czytelnie dla dorosłych oraz księgozbiór. Wszystkie te funkcje są połączone wolnym planem i przenikają się wzajemnie. W sąsiedniej bryle znalazła się klatka schodowa usprawniająca ewakuację, toalety oraz cześć administracyjna wraz z zapleczem socjalnym.
Budynek w całości dostępny jest dla osób niepełnosprawnych. Posiada windę osobową oraz dwie toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Powierzchnia zabudowy: 763,2 m2
Powierzchnia całkowita: 1 526,4 m2

Beata Kowalczyk   |   beata@tuta.io
                                       archpasja.wordpress.com

bottom of page